Princip smíšených záhonů

06.04.2018
Princip smíšených záhonů

Ti z vás, kteří už něco zaslechli o tzv. permakulturním pěstování, jistě také zaslechli pojem „Smíšený záhon“. Samotný pojem permakultura je poměrně nový název, první zmínky o ní byly možné zahlédnout v publikaci Permaculture I Davida Holmgrena a Billa Mollisona, vydané v Austrálii v roce 1978. Jedná se o spojení slov permanent – udržitelný nebo trvalý a slova agriculture – zemědělství. Mě osobně tento název k srdci příliš nepřirostl, zdá se mi, že mnozí pochopili tzv. permakulturu jako něco převratného a nového. Přitom se jedná jen o návrat k původnímu. V trvalé udržitelnosti žili naši předkové po tisíce let. Až v poslední době, řekněme od dob průmyslové revoluce, se zemědělství výrazně odchýlilo od udržitelného a šetrného obhospodařování zemědělských půd. Proto buďme rádi za každého příznivce zdravého a udržitelného životního stylu, ať už tento styl nazveme jakkoli. To znamená příznivce ekologického pěstování, soběstačnosti, rodových statků, komunit, které spolupracují s cílem kvalitně a zdravě se uživit, a to za podmínky trvalé udržitelnosti a života v dobrých mezilidských vztazích.

                Jeden ze způsobů, jak přispět k udržitelnosti svého pěstebního hospodaření, je eliminace, nejlépe naprostého odstranění chemických přípravků k ošetřování rostlin. Existují přirozenější způsoby, jak si poradit se škůdci a chorobami, a to bez zanechání škodlivých reziduí v půdě a v našich výpěstcích. Jedním z nich je využití tzv. smíšeného záhonu. Jednotlivé rostliny se totiž dokážou navzájem podporovat v růstu a chránit proti škůdcům a chorobám. Jako příklad zde můžu zmínit tyto následující kombinace. Tak například pažitka ochrání jahodník před plísní šedou, pórek, nebo česnek také účinně zamezují šíření houbových chorob všeobecně, cibule chrání mrkev před jejími škůdci, aromatické byliny jako je tymián, bazalka nebo máta odpuzují savý hmyz a tak bych mohl pokračovat.

Co se týká pěstování zeleniny v pěstebním systému Berdík, tak osazovací vzory, podle kterých můžeme naši „malou“ zahrádku osadit, jsou navrženy tak, aby co nejvíce využívaly výhod smíšeného záhonu. Nebojme se tedy pěstovat více druhů bylin a zeleniny společně v jednom multi-květináči. Přináší to mnohé výhody. A pokud se i přes všechny ty výhody smíšeného záhonu stane, že dojde k silnému napadení vašich rostlin škůdci, ať už z důvodu jejich přemnožení v okolí, nebo nedostatek potravy pro ně, existují další účinné metody, jak toto napadení řešit. Například prostřednictvím výluhů z bylin. Ale o tomto způsoby ochrany rostlin si povíme někdy příště. Hlavně pěstujte, buďte soběstačnější a bavte se!

 

Váš kořen, Tomáš Brak

Facebook