Praktické rady a informace

08.04.2018
Praktické rady a informace

Z jakého materiálu je Berdík vyroben?

Hlavní část, včetně víček, je vyrobena z HDPE – jedná se o plast používaný v potravinářství. Použité obaly čistíme, desinfikujeme a ručně tvarujeme a upravujeme k dalšímu smysluplnému využití. Samotný kompostér je z nezávadného a v potravinářství používaného polypropylenu. Podstava je z masivního, vysušeného modřínu, který je ve venkovním prostředí velmi odolný i bez finální povrchové úpravy. Spodní nádoba na tzv. žížalí čaj je opět HDPE. Smontování celého kompletu je velmi jednoduché a intuitivní.

Jaké druhy zeleniny a bylin se v Berdíku pěstují?

Salát, Špenát, Rukola, Kozlíček polní, Řeřicha, Mangold, Kadeřávek, Rajčata, Okurky, Papriky, Ačokča, Dýně Hokaido, Melouny, Hrách, Fazole, Ředkvičky, Cibule, Česnek, Brokolice, Kapusta, Růžičková kapusta, Květák, Kedluben, Máta, Rozmarýn, Tymián, Bazalka, Dobromysl, Majoránka, Pažitka, Kopr, Petržel kadeřavá, Meduňka, Koriandr a jiné.

Existují další, exotičtější a méně známé druhy rostlin, které je možné v Berdíku pěstovat, ale my doporučujeme preferovat druhy vhodné pro naše klimatické podmínky. Něco jiného samozřejmě nabízí pěstování na Jižní Moravě a něco jiného v podhůří Krkonoš. Rozhodující ale také může být lokální umístění Berdíka a prostor, který jste schopni rostlinám nabídnout. Květináč má průměr 60cm, takže minimální prostor k pěstování je 1,5x1,5m.

Jak funguje podpora zákazníků? Budu vědět jak Berdíka osadit?

V prvé řadě jsme pro majitele Berdíka připravili jednoduchý Návod k bohaté sklizni, ve kterém se pěstitel dozví všechny potřebné informace o pěstování rostlin v Berdíku. Návod je stručný a srozumitelný.

Návod obsahuje:

-          jak a kde Berdíka umístit

-          jak Berdíka připravit k osazení a jak jej osadit

-          jak pečovat o rostliny a jak je zalévat

-          jak kompostovat bioodpad

-          jak zacházet s žížalami

-          jak sklízet

-          jak Berdíka zazimovat

Dále šťastný majitel obdrží tzv. Osazovací vzory. Pokud si nevíte rady, jakými rostlinami a v jakých kombinacích Berdíka osadit, pak jsou perfektním pomocníkem a mohou vás při výběru rostlin inspirovat. Máte rádi plodovou zeleninu, nebo dáte přednost pořádné zásobě bylinek na celou zimu? Každý jednotlivý vzor vám nabídne různé možnosti, jak nejlépe Berdíka využít tak, aby výsledek vyhovoval vašim představám. U každého z 8 osazovacích vzorů je vidět přesné, schématické umístění jednotlivých rostlin tak, aby si navzájem příliš nekonkurovaly, ale také si byli vzájemnou oporou v ochraně před případnými škůdci a chorobami. Pod každým schématem je uveden seznam rostlin a jejich počet, které budete pro osazení Berdíka potřebovat. Jakmile si tedy vyberete, co chcete pěstovat a sklízet, můžete vyrazit do svého oblíbeného zahradnictví a podle seznamu si rostliny ihned nakoupit.

Možných kombinací je samozřejmě nepřeberné množství a je na vás, jakými rostlinami si Berdíka osadíte. Doporučené odrůdy zeleniny jsou opravdu jen doporučením, můžete samozřejmě volit i jiné, se kterými již máte dobré zkušenosti a které vám více vyhovují. Experimentujte, bavte se a pěstování si užívejte.

Pokud si ani s těmito materiály nebudete s čímkoli vědět rady, jsme pro vás k dispozici na telefonní „Lince podpory růstu“, nebo vám rádi poradíme na naši e-mailové adrese a na Facebooku.

Co jsou kalifornské žížaly?

Jedná se o příbuzný druh s Eisenia fetida – žížala hnojní, ale je větší a žravější. Tyto žížaly jsou velmi vhodné ke kompostování, konzumují biologický odpad a tím vyrábějí hnojivo v podobě vermikompostu. Rychle se množí a dokáží odpad zpracovávat velmi rychle.

Žížaly obsahují asi 70 – 90% vody a potřebují vlhké prostředí. Zároveň ale také dostatek vzduchu, protože dýchají celým povrchem těla. Ideální teplota pro maximální aktivitu žížal je 15 – 25°C. Ve vysokých teplotách nad 35°C a nízkých pod bodem mrazu hynou.

K Berdíku dodáváme 200 kusů žížal, které lze po sezóně jednoduše nechat přezimovat ve sklepních i domácích prostorách.

Chtěli byste se dozvědět více? Rádi vám odpovíme. Chtěli byste v tomto článku najít i jiné informace? Dejte nám vědět, rádi je doplníme :-)

 

Váš kořínek, Tomáš Brak

Facebook