Váš první rok s Berdíkem

23.08.2018
Váš první rok s Berdíkem

Milí přátelé zdravé zeleniny a bylinek, tento článek jsem se rozhodl napsat po té, co jsem s mnohými z vás, pozitivních, přemýšlejících, milých, ale i odvážných pěstitelů v Berdíku mluvil a ptal jsem se, jak se vám v pěstování daří. Vy, kdo také pěstujete s Berdíkem a nezaregistrovali jste moji snahu o rozhovor, vězte, že jsem se vám zkrátka nedovolal. Pokud s námi i vy chcete sdílet vaše dojmy a zkušenosti s pěstováním, nebo máte k Berdíkovi jakékoli připomínky a tipy na vylepšení, budu moc rád, když se o ně také podělíte.

Letos jsem si doma osadil 4 Berdíky. Dva z nich rajčaty, paprikami, okurkami a různými druhy bylinek. Další dva potom kapustou, kedlubnami, brokolicí, ředkvičkami, dýněmi, čtyřbočem, koprem, pažitkou a majoránkou. S těmi prvními jsem naprosto spokojen. I když pěstuji v nadmořské výšce 550m, a přímé slunce na rostliny svítí jen zhruba 7 hodin denně, úroda je krásná. Vlastně se o tom můžete sami přesvědčit ve videích, která pro vás natáčím právě u těchto Berdíků. Spoustu fotek jsem umístil i na Facebook. Další dva soudky, které jsem osadil košťálovou zeleninou už tak 100% nebyli, a to hlavně proto, že se do nich letos pustila armáda bělásků a vysbírat všechny  jejich larvy a housenky byl, pro mě anti-chemického pěstitele, nadlidský úkol. I přesto mi ale dělají radost třeba ředkvičkami, pažitkou, kedlubnami, majoránkou a čtyřbočem. Letos jsme osadili další 4 Berdíky v Ostravě na Závodní ulici a spoustu dalších Berdíků si našlo své místo na zahradách, terasách a balkonech našich přátel a lidí, kteří se nějakým způsobem podílejí na vývoji a testování. Všeobecně musím říci, že my sami, členové týmu Berdík, jsme letos s pěstováním v Berdících velmi spokojeni. Dobře, to je fajn, to by mohl napsat každý a navíc už s pěstováním máme nějaké zkušenosti. Ale co ti, kteří letos pěstují zeleninu a bylinky s Berdíkem vůbec poprvé? Jak těm se daří? To nás velice zajímalo, a proto jsme se rozhodli vám zavolat.

A jak to dopadlo? Skvěle! Ještě teď mi běhá mráz po zádech, jak se o Berdíkovi mnozí z vás vyjadřovali, ať už jste zkušenější pěstitelé nebo úplní začátečníci. Jedním slovem ale také dodávám, že máme na čem pracovat a vzali jsme za své vaše připomínky a návrhy na zlepšení, aby byl Berdík opravdu stoprocentní. Drtivá většina pěstitelů osadila své „nové zahrádky“ plodovou zeleninou a bylinkami. To je ideální kombinace rostlin, kterou dokáže Berdík zúročit snad nejvíce a to se také potvrdilo. Zaujalo mě, kolik lidí si je osadilo dle své intuice, bez ohledu na tzv. Osazovací vzory, které jsou součástí každého Berdíka. A to je skvělé. Experimentujete a pěstováním se očividně bavíte. Často nešetříte ani okrasnými druhy rostlin. Mezi oslovenými byli i tací, kteří nemohli dát svým rostlinám dost na to, aby byli úspěšní, ať už ze zdravotních, rodinných nebo pracovních důvodů. Co mě ale velmi potěšilo je, jak k těmto okolnostem přistupují a s jakou chutí to chtějí s Berdíkem „rozjet“ příští sezónu. Jednoduše řečeno: Milí (fakt milí) pěstitelé v Berdíku, mám z vás obrovskou radost. Z vašeho nadšení, z vaší úrody, snahy experimentovat, šikovnosti a vytrvalosti. Za celý tým Berdík vám moc a moc děkuji, že jste se se mnou podělili o vše, co vás při pěstování v Berdíku doposud potkalo.

Váš spokojený zahradník pro Berdíka, Tomáš Brak.

Facebook