Jaro je v plném proudu

01.05.2019
Jaro je v plném proudu

Milí přátelé, jarní osazovací sezóna je v plném proudu, a to ještě zdaleka nejsou „tři zmrzlí“. Berdíky osazujeme, rozesíláme, seč nám síly stačí, komunikujeme s vámi a radíme vám, hrdým majitelům Berdíka, jak s ním správně naložit. Jsem rád, že jsem si konečně našel chvilku, abych vám zase napsal něco z aktuálního dění ze světa pohodlného pěstování.

Nejpříjemnější záležitost je ta, že už jsme začali sklízet první saláty a ředkvičky. A z Berdíka jsou opravdu exkluzivní, obzvlášť, když používáme kvalitní substráty s žížalím trusem. Možná si říkáte, že přeháním a ředkvičky jsou prostě pořád ředkvičky. Já si ale budu stát za svým, chce to prostě ochutnat. Jestli jste poblíž Ostravy, přijďte :)

Možná jste si všimli, že se Berdíci začínají objevovat také v lesních školkách. Pěstování s pomocí žížalek tak získává i edukativní rozměr. Tak jsme si to představovali, když jsme tento projekt rozjížděli. Video z jedné takové výsadby jsme už zveřejnili na našich facebookových stránkách „Berdík“. Při výsadbách je opravdu legrace. Při snaze dětí zapojit se do krmení žížalek, výsadby sazenic, zálivky atd., už jsem vyslechl spoustu legračních otázek a někdy nestíhal aktivitu dětí kočírovat. Ale o tom to je. Děti člověku připomenou chuť spontaneity a radost z prostého bytí. Na to, my dospělí, uprostřed všech těch každodenních povinností zapomínáme. Pěstování člověku nabídne opět radost z přítomnosti.

A nakonec trochu smutná zpráva pro ty, kteří již netrpělivě očekávají nového, rohového Berdíka, který lze použít i na těch nejmenších balkónech. Složitý proces přípravy našich nových „zahrádek“ se, jednoduše řečeno, zkomplikoval. Začátek výroby se tedy opět odsouvá. Dnes už víme, že jarní výsadby nestihneme. Mrzí nás to, ale nemáme žádnou šanci něco urychlit. Na výrobu dokonalých Berdíků potřebujeme spolehlivé stroje. A jejich příprava je opravdu složitá. Neklesejme na mysli, rohoví Berdíci budou! A až přijdou, bude to stát za to. Už se nemůžeme dočkat.

Za celý tým Berdík přeje krásné jaro,

Tomáš Brak

zahradník pro Berdíka

Facebook