Jak Berdík vzniká?

05.05.2019
Jak Berdík vzniká?

Berdík je všeobecně velmi obdivovaný produkt. Je už dokonce vystaven i v nové expozici Národního zemědělského muzea v Praze. Získáváme spoustu pozitivních ohlasů a noví majitelé Berdíka neustále přibývají. Z toho máme samozřejmě velikou radost a povzbuzuje nás to k další aktivitě. Málokdo ale ví, jak Berdík vzniká. Pojďte se s ním blíže seznámit.

Celé to začal náš kolega Petr Bernard. Před pár lety si doma vyrobil své první prototypy. O názvu „Berdík“ ještě neměl v té době ani ponětí. Na úvodní fotce tohoto článku se můžete podívat, jak asi první vyrobené kousky vypadaly, oproti současným krasavcům. V současné době Berdíky vyrábíme ručně, krok po kroku, ve své dílně v Ostravě, z použitých potravinářských sudů, které by dost možná skončily někde na skládce. Tyto sudy vykupujeme, čistíme, desinfikujeme a pečlivě tvarujeme do finální podoby. Jedná se o velmi zdlouhavý výrobní proces, řešíme každý detail, každá kapsa musí vypadat co nejlépe. Dřevěné podstavy zpracováváme také pomocí ručního nářadí, nožku po nožce. A takto, postupně, vznikne finální podoba, jakou už všichni znáte. Berdík ale není jen samotný květináč s podstavou. Dodáváme k němu také žížaly, o které důsledně pečujeme a žížalku po žížalce chystáme pro naše zákazníky. Nejde o stovky, ale desetitisíce žížal. Spoustu času a práce nám zabere podpora zákazníkům, natáčení instruktážních videí, příprava podpůrných materiálů a spoustu dalších činností, které všeobecně s tímto procesem souvisí. Tato podpora zákazníkům je pro nás velmi důležitá, jde nám o to, aby se jim s Berdíkem dařilo stejně, jako se daří nám. Jinak by to celé nedávalo smysl. Berdík má sloužit a vydávat ze sebe maximum.

Když vidím, kolik úsilí, práce a financí nás každý Berdík stojí, kolik jsme věnovali času přípravě podpory zákazníkům, aby byli v pěstování co nejúspěšnější, kolik omylů a pokusů proběhlo, než jsme byli s ručním nářadím schopni vyrobit prvního Berdíka, který bude nejen funkční, ale zároveň bude pěkně vypadat, tak musím být na Berdíka opravdu hrdý. Máme z něj všichni radost, a to nejen, když v něm pěstujeme.

Samotné pěstování nám přináší spoustu radosti a o to přece nakonec jde. S Berdíkem je to velmi jednoduché. Žádné rytí, okopávání, pletí, žádní slimáci a hraboši. Zároveň běžně sklidíme z jednoho Berdíka se 40 rostlinami přes 25kg čerstvé zeleniny a bylinek, a to i v podhorských podmínkách. Žížalky totiž poskytují rostlinám z našeho bio-odpadu kvalitní hnojivo, díky kterému jsou rostliny vitálnější a více nasazují květy. A to je skvělé.

Pro zajímavost jsme si spočítali, kolik peněz by nás stálo stejné množství zeleniny stejné kvality, kdybychom ji kupovali v obchodě. Částka překročila 4 tisíce korun! Finanční návratnost pořizovací ceny Berdíka je tedy maximálně 2 roky, což je při jeho dlouhé životnosti vynikající investice.

Toto všechno, a nejen to je ve skutečnosti Berdík. Je to zkrátka náš miláček :-)

 

Buďte šťastni a žijte v radosti.

 

Za celý tým Berdík,

Tomáš Brak

 

Facebook