Pěstujeme zeleninu a rodinné vztahy obzvlášť

02.07.2019
Pěstujeme zeleninu a rodinné vztahy obzvlášť

Milí uživatelé planety Země. Čas příprav a výsadeb se pozvolna přehoupl do období sklizní a gurmánských zážitků. Přiznejme si, že to je ten hlavní důvod, proč se do pěstování vůbec pouštíme a snažíme se vypěstovat kvalitní, domácí zeleninu a bylinky. Navíc pohodlně a „za dveřmi“.

Letos jsem absolvoval několik výsadeb na různých místech naší země. A můžu vám říci, že nejvíce oblíbené jsou u pěstitelů v Berdíku jahody. Divíte se někdo? Myslím, že ne. Ideální odrůdy, vhodné do Berdíka, jsou samozřejmě ty stále plodící. Byly vyšlechtěny speciální odrůdy, které jsou ideální pro pěstování v závěsných truhlících. Ty jsem si letos osadil i doma a jsem s nimi nadmíru spokojen. Velké sladké plody, kterých neustále přibývá. Právě v tuto chvíli, při psaní tohoto článku, mě zavolal můj dvouletý syn a chtěl „ja ho u“. A další a další. A na mě zase nic nezbylo. Ještě, že jich bude spousta teprve dozrávat.

Dva Berdíky si letos poručil osadit i můj otec. A plodovou zeleninou zrovinka šetřit nechtěl. Řekl jsem mu, že tak bohatě osázeného Berdíka plodovou zeleninou, jsem ještě nikde neviděl. Doporučuji jej osadit maximálně 10 sazenicemi plodové zeleniny. Samozřejmě z důvodu náročnosti těchto druhů na živiny. Požadavky ale byly jasně stanoveny s neposlechněte jako syn svého otce, že… A tak jsem mu Berdíka osadil 4 sazenicemi okurek nakladaček, 6 sazenicemi cherry rajčátek, 6 sazenicemi paprik a zbývající kapsy osadil bylinkami. Do substrátu jsem přimíchal trochu granulovaného koňského hnoje a celou výsadbu zakončil slovy „nu, děj se vůle boží“. Druhý Berdík byl jak jinak než jahodový. Před třemi dny jsem taťuldu navštívil a ani nedutal, jak budou jeho Berdíci vypadat. Zkrátím to. Okurky už přináší svou první nadílku a brzy se bude zavařovat. Papriky krásně rostou a mají nasazeno na slušnou dávku plodů, převislá rajčata ve spodních kapsách vypadají, jako by chtěly svými plody zásobit i sousedy. V této zeleninové džungli trochu strádá majoránka, ale věřím, že i ta si najde svůj čas a prostor. Zkrátka jsem byl z obou Berdíků nadšen a zvědavě očekávám další vývoj letošní sezóny, která mě opět ubezpečuje, že Berdík funguje a funguje prostě skvěle.

 

Srdečně vás zdraví syn svého otce a otec svého syna,

 

Tomáš Brak

zahradník pro Berdíka

Facebook